whatsapp

Samsun’da ev satın alırken nelere dikkat edilmeli ?

Blog
Samsun’da ev satın alırken nelere dikkat edilmeli ?

Samsun’da ev satın alırken nelere dikkat edilmeli ?

Samsun’da Ev veya Daire Satın Alımında Konum?

Samsun Karadeniz’e bağlı en güzel iller içinde yer almakta olup ev veya daire alımlarında konum olarak harika bir konumda olduğu. Samsun genellikle ılıman bir iklime sahiptir. Ancak sahil şeridi ve iç kesimlerinde ev veya daire alımı ayrı bir fark sunar.

Hayatta alınan en büyük kararlardan biriside güzel bir konumdan aile ile yaşam sürebilecek konum itibariyle okul, çarşı, hastane, durak gibi alanları göz önüne alarak yapılan seçimlerdir. Samsun ili konum olarak ev daire alımlarında ayrı bir özellik sunmaktadır.

Ev alırken nelere dikkat edilmeli ?

Samsun’da ev satın alırken nelere dikkat edilmeli ?

Büyük bir birikim yaparak ve de ciddi paralar ödeyerek ev satın almaya karar verdiniz. Ancak ileride problem yaşamamak için veya satın alma prosedürleri sırasında sorun çekmemek için dikkat etmeniz gereken bazı önemli püf noktalar var. Pek çok kişi para ödeyip evini satın alamıyor veya eksik, planda gözükmeyen durumlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu tip sorunlara düşmemek için nelere dikkat etmelisiniz.

Samsun’da Semt seçimi öncelikle Samsun ilinin merkezimi yoksa ilçeleri mi veya kırsal kesimlerinden mi buna karar vermeli. Samsun’da gelişme potansiyeli, yakında oraya yapılacak metro, hastane, okul gibi faktörleri en iyi biçimde değerlendirmeli. Samsun ilinden alacağınız ev veya daire alımında hangi faktör için daire ve ev aradığımızı göz ardı etmemeliyiz. Ev veya daire alımında yatırım maksatlı ise Samsun çevresinde iyi bir araştırma yapmak gerekli.

Samsunda ev daire satın alma işleminde son olarak baş ağrıtmaması için mutlaka konut alınırken dikkat edilmesi gereken noktalar öncelikle satın alınacak konutun ya da konut projesinin bağlı bulunduğu Tapu Sicil Müdürlüğü'ne gidilerek, gayrimenkule ait tapu kütüğündeki mevcut kayıtların incelenmesi gerektiğine dikkat çekti.

Samsun’da Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Ev Bütçenizi Net Olarak Belirleyin
 • Aklınıza Yatan Tüm Ev Seçeneklerini Ön Elemeden Geçirin
 • Almak İstediğiniz Evde Aracı Olup Olmadığını Kontrol Edin
 • Evin Krediye Uygunluk Şartlarını Araştırın
 • İstenilen Fiyat ile Piyasa Rekabet Araştırması Yapma
 • Evin Üzerinde İpotek ya da Haciz Kaydı Olup Olmadığını Sorun
 • Evin Boyası Yeni Yapıldıysa Rutubet Olup Olmadığına Dikkat Edin
 • Ulaşım Seçeneklerini ve Sosyal Alanlara Yakınlığını Değerlendirmeli
 • Apartman Düzeni ve Komşuluk İlişkilerini Araştırın
 •  Alınacak Evde Kiracı Varsa Kira Sözleşmesi Şartlarını Değerlendirmel

 • Samsun’da ev satın alırken nelere dikkat edilmeli ?

Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar (0)

  Bu Makeleye Hiç Yorum Yapılmadı.