whatsapp

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Blog
Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ev Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

1-Fiyatına Değecek Evler Bulun.

Ev alırken düşüneceğiniz ilk unsur maddiyat çünkü bir mülke hak ettiğinden daha fazla fiyat ödemek gibi bir risk her zaman vardır. Bu kısım da alıcı olacak kişiler genellikle internetten ya da etrafından almak istedikleri eve benzer evlerin fiyatlarına bakarak kendilerini sınırlandırırlar. Ama her evin kendi yaşanmışlıkları, iyi veya kötü yanları vardır, bu yüzden karşılaştırdığınız evlerin ilk bakışta göremediğiniz belirli farkları olabilir, bu da fiyatları karşılaştırmayı zorlaştırır.

2-Ruhsat Kontrolünü Kesinlikle Yapın.

Yeni Tüketici Kanunu 2014 Mayısın da yürürlüğe girerek, konut alımında dolandırılmaları önlemek adına, ruhsatı olmayan tüm projeleri yasakladı. Bunu hala el altından yapan firmalar var. Bu yüzden “Ruhsat işlemleri uzun sürüyor, önden bir ücret alalım, senetle satışımızı gerçekleştirelim” gibi sözlere sakın inanmayın. Paranızdan olmayın.

3-Brüt&Net Metrekare Bilgilerine Hakim Olun.
Ev alırken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan birisi de Brüt&Net metrekare bilgileridir. Çünkü her firmanın brüt metrekare anlayışı farklıdır. Size bir ipucu;
Net Metrekare: Halı yada süpürme alanı olarak ifade edilir.
Brüt Metrekare: bağımsız olan bölümde ki duvarlar dahil alanıyla, ortak alanın bağımsız bölüme düşen miktarının ilave edilmesi ile hesaplanan alana deniyor.
Bu yüzden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu konuya el atarak sözleşmelerde brüt ve net metrekare alanlarının ayrı ayrı belirtilmesini zorunlu kıldı. Bu yüzden istediğinizde ev alacağınız kişi yada kişilere bunları sormaktan korkmayın, hatta gerekirse kendiniz bile ölçün.

4-Alacağınız Evde Aracı Var Mı?

Aracının gayrimenkul danışmanı olup olmadığına dikkat edilmeli, yetkili olup olmadığı araştırılmalı. Satın almak istediğiniz gayrimenkulün değeri neticesinde emlak ofisleri yasal olarak %2+KDV olarak  hem sizden hem de satıcıdan komisyon alabiliyor. Komisyon oranı ev alımlarında yüksek olması biraz bütçenizi zorlayabilir. Ama sizin için ev bulma işini yapan birisinin olması da size zamandan tasarruf ettirebilir.

5- Apartmanı Ve Komşularınızı Araştırın.

Almak istediğiniz gayrimenkulde ki diğer evsahipleri ile tanışın ve konuşmaya çalışın. Ortak kullanım alanlarının nasıl olduğunu, komşuluk ilişkilerini incelemeye çalışın. Bir evi alırken komşuluk ilişkilerinin bile önemi olduğunu unutmayın.

Samsun'da Ev Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ev Seçimi Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Bütçenizi Doğru Belirleyin
 • Elinizde bulunan tüm seçenekleri doğru değerlendirin.
 • Alacağınız gayrimenkul de aracı olup olmadığını araştırın.
 • Sizden istenen fiyat ile piyasa karşılaştırması yapın.
 • Ev üzerinde herhangi bir ipotek ve haciz olup olmadığını araştırın.
 • Komşuluk ilişkilerini ve apartman düzenini irdeleyin.
 • Evin herhangi bir yerden bir sıkıntı, rutubet olup olmadığını kontrol edin.
 • Sosyal alanlara yakınlığını araştırın.(Park, durak, sinema, alışveriş merkezi vs.

 • Ev alırken nelere dikkat edilmeli?

Yorum Gönder

Yorum Gönder

Yorumlar (0)

  Bu Makeleye Hiç Yorum Yapılmadı.